EFM32TG225F16-BGA48
EFM32TG225F16-BGA48
Enlarge
For Reference Only
Part Number EFM32TG225F16-BGA48
LIXINC Part # EFM32TG225F16-BGA48
Manufacturer Silicon Labs
Category
Description IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48BGA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EFM32TG225F16-BGA48 PCB Footprint and Symbol
EFM32TG225F16-BGA48 Specifications
Brand:Texas Instruments
Connectivity :EBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Core Processor :ARM® Cortex®-M3
Core Size :32-Bit Single-Core
Data Converters :A/D 4x12b; D/A 1x12b
EEPROM Size :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of I/O :37
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :Internal
Package / Case :48-VFBGA
Peripherals :Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status :Not For New Designs
Program Memory Size :16KB (16K x 8)
Program Memory Type :FLASH
RAM Size :4K x 8
Speed :32MHz
Supplier Device Package :48-BGA (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :1.85V ~ 3.8V