EEF-SX0J181ER
EEF-SX0J181ER
Enlarge
For Reference Only
Part Number EEF-SX0J181ER
LIXINC Part # EEF-SX0J181ER
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM POLY 180UF 20% 6.3V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEF-SX0J181ER PCB Footprint and Symbol
EEF-SX0J181ER Specifications
Part Number:EEF-SX0J181ER
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :180 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :9mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :2917 (7343 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :6.3 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :6.3 V