EEF-HX0E471R4
EEF-HX0E471R4
Enlarge
For Reference Only
Part Number EEF-HX0E471R4
LIXINC Part # EEF-HX0E471R4
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM POLY 470UF 20% 2.5V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEF-HX0E471R4 PCB Footprint and Symbol
EEF-HX0E471R4 Specifications
Part Number:EEF-HX0E471R4
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :4.5mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :1000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :2917 (7343 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :8.5 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :2.5 V