ECS-41-20-4X
ECS-41-20-4X
Enlarge
For Reference Only
Part Number ECS-41-20-4X
LIXINC Part # ECS-41-20-4X
Manufacturer ECS Inc. International
Category
Description CRYSTAL 4.0960MHZ 20PF TH
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ECS-41-20-4X PCB Footprint and Symbol
ECS-41-20-4X Specifications
Part Number:ECS-41-20-4X
Brand:Texas Instruments
ESR (Equivalent Series Resistance) :150 Ohms
Frequency :4.096 MHz
Frequency Stability :±50ppm
Frequency Tolerance :±30ppm
Load Capacitance :20pF
Mounting Type :Through Hole
Operating Mode :Fundamental
Operating Temperature :-10°C ~ 70°C