CY7C2565KV18-500BZXC
CY7C2565KV18-500BZXC
Enlarge
For Reference Only
Part Number CY7C2565KV18-500BZXC
LIXINC Part # CY7C2565KV18-500BZXC
Manufacturer Infineon Technologies
Category
Description IC SRAM 72MBIT PARALLEL 165FBGA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CY7C2565KV18-500BZXC PCB Footprint and Symbol
CY7C2565KV18-500BZXC Specifications
Brand:Texas Instruments
Access Time :-
Clock Frequency :500 MHz
Memory Format :SRAM
Memory Interface :Parallel
Memory Size :72Mb (2M x 36)
Memory Type :Volatile
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :165-LBGA
Product Status :Obsolete
Supplier Device Package :165-FBGA (13x15)
Technology :SRAM - Synchronous, QDR II+
Voltage - Supply :1.7V ~ 1.9V