CY7C1418AV18-267BZXC
CY7C1418AV18-267BZXC
Enlarge
For Reference Only
Part Number CY7C1418AV18-267BZXC
LIXINC Part # CY7C1418AV18-267BZXC
Manufacturer Infineon Technologies
Category
Description IC SRAM 36MBIT PARALLEL 165FBGA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CY7C1418AV18-267BZXC PCB Footprint and Symbol
CY7C1418AV18-267BZXC Specifications
Brand:Texas Instruments
Access Time :-
Clock Frequency :267 MHz
Memory Format :SRAM
Memory Interface :Parallel
Memory Size :36Mb (2M x 18)
Memory Type :Volatile
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :165-LBGA
Product Status :Obsolete
Supplier Device Package :165-FBGA (15x17)
Technology :SRAM - Synchronous, DDR II
Voltage - Supply :1.7V ~ 1.9V