B40900B7277M000
B40900B7277M000
Enlarge
For Reference Only
Part Number B40900B7277M000
LIXINC Part # B40900B7277M000
Manufacturer EPCOS (TDK)
Category
Description CAP ALUM HYB 270UF 20% 35V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models B40900B7277M000 PCB Footprint and Symbol
B40900B7277M000 Specifications
Part Number:B40900B7277M000
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :270 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :20mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :4000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :2.8 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Hybrid
Voltage - Rated :35 V