AQR40A2-S-Z10/18VDC
AQR40A2-S-Z10/18VDC
Enlarge
For Reference Only
Part Number AQR40A2-S-Z10/18VDC
LIXINC Part # AQR40A2-S-Z10/18VDC
Manufacturer Panasonic
Category
Description SSR RELAY SPST-NO 40A 75-250V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AQR40A2-S-Z10/18VDC PCB Footprint and Symbol
AQR40A2-S-Z10/18VDC Specifications
Brand:Texas Instruments
Circuit :SPST-NO (1 Form A)
Load Current :40 A
Mounting Type :Chassis Mount
On-State Resistance (Max) :-
Output Type :AC, Zero Cross
Package / Case :Hockey Puck
Product Status :Active
Supplier Device Package :-
Termination Style :Screw Terminal
Voltage - Input :10 ~ 18VDC
Voltage - Load :75 V ~ 250 V