APXJ6R3ARA561MF80G
APXJ6R3ARA561MF80G
Enlarge
For Reference Only
Part Number APXJ6R3ARA561MF80G
LIXINC Part # APXJ6R3ARA561MF80G
Manufacturer United Chemi-Con
Category
Description CAP ALUM POLY 560UF 20% 6.3V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models APXJ6R3ARA561MF80G PCB Footprint and Symbol
APXJ6R3ARA561MF80G Specifications
Part Number:APXJ6R3ARA561MF80G
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :560 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :8mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :15000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :5 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :250 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :6.3 V