APXJ250ARA560MF61G
APXJ250ARA560MF61G
Enlarge
For Reference Only
Part Number APXJ250ARA560MF61G
LIXINC Part # APXJ250ARA560MF61G
Manufacturer United Chemi-Con
Category
Description CAP ALUM POLY 56UF 20% 25V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models APXJ250ARA560MF61G PCB Footprint and Symbol
APXJ250ARA560MF61G Specifications
Part Number:APXJ250ARA560MF61G
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :56 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :28mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :15000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :3 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :150 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :25 V