APXE6R3ARA391MH70G
APXE6R3ARA391MH70G
Enlarge
For Reference Only
Part Number APXE6R3ARA391MH70G
LIXINC Part # APXE6R3ARA391MH70G
Manufacturer United Chemi-Con
Category
Description CAP ALUM POLY 390UF 20% 6.3V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models APXE6R3ARA391MH70G PCB Footprint and Symbol
APXE6R3ARA391MH70G Specifications
Part Number:APXE6R3ARA391MH70G
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :390 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :14mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :3.95 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :6.3 V