APXE4R0ARA271MF61G
APXE4R0ARA271MF61G
Enlarge
For Reference Only
Part Number APXE4R0ARA271MF61G
LIXINC Part # APXE4R0ARA271MF61G
Manufacturer United Chemi-Con
Category
Description CAP ALUM POLY 270UF 20% 4V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models APXE4R0ARA271MF61G PCB Footprint and Symbol
APXE4R0ARA271MF61G Specifications
Part Number:APXE4R0ARA271MF61G
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :270 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :15mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :3.16 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :4 V