APXA4R0ARA561MHC0G
APXA4R0ARA561MHC0G
Enlarge
For Reference Only
Part Number APXA4R0ARA561MHC0G
LIXINC Part # APXA4R0ARA561MHC0G
Manufacturer United Chemi-Con
Category
Description CAP ALUM POLY 560UF 20% 4V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models APXA4R0ARA561MHC0G PCB Footprint and Symbol
APXA4R0ARA561MHC0G Specifications
Part Number:APXA4R0ARA561MHC0G
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :560 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :12mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :15000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :4.77 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :4 V