APXA160ARA151MJ80G
APXA160ARA151MJ80G
Enlarge
For Reference Only
Part Number APXA160ARA151MJ80G
LIXINC Part # APXA160ARA151MJ80G
Manufacturer United Chemi-Con
Category
Description CAP ALUM POLY 150UF 20% 16V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models APXA160ARA151MJ80G PCB Footprint and Symbol
APXA160ARA151MJ80G Specifications
Part Number:APXA160ARA151MJ80G
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :150 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :26mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :15000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :3.43 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :16 V