APSG160ELL102MJB5S
APSG160ELL102MJB5S
Enlarge
For Reference Only
Part Number APSG160ELL102MJB5S
LIXINC Part # APSG160ELL102MJB5S
Manufacturer United Chemi-Con
Category
Description CAP ALUM POLY 1000UF 20% 16V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models APSG160ELL102MJB5S PCB Footprint and Symbol
APSG160ELL102MJB5S Specifications
Part Number:APSG160ELL102MJB5S
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :12mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :20000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :5.4 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :16 V