APSC6R3ELL561MH08S
APSC6R3ELL561MH08S
Enlarge
For Reference Only
Part Number APSC6R3ELL561MH08S
LIXINC Part # APSC6R3ELL561MH08S
Manufacturer United Chemi-Con
Category
Description CAP ALUM POLY 560UF 20% 6.3V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models APSC6R3ELL561MH08S PCB Footprint and Symbol
APSC6R3ELL561MH08S Specifications
Part Number:APSC6R3ELL561MH08S
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :560 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :8mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :5.7 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :6.3 V