APS-160ETD181MHB5S
APS-160ETD181MHB5S
Enlarge
For Reference Only
Part Number APS-160ETD181MHB5S
LIXINC Part # APS-160ETD181MHB5S
Manufacturer United Chemi-Con
Category
Description CAP ALUM POLY 180UF 20% 16V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models APS-160ETD181MHB5S PCB Footprint and Symbol
APS-160ETD181MHB5S Specifications
Part Number:APS-160ETD181MHB5S
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :180 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :16mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :4.36 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :16 V