63SXV39MX
63SXV39MX
Enlarge
For Reference Only
Part Number 63SXV39MX
LIXINC Part # 63SXV39MX
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM POLY 39UF 20% 63V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 63SXV39MX PCB Footprint and Symbol
63SXV39MX Specifications
Part Number:63SXV39MX
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :39 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :50mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :1000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :690 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :34.5 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :63 V