50SVT68M
50SVT68M
Enlarge
For Reference Only
Part Number 50SVT68M
LIXINC Part # 50SVT68M
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM POLY 68UF 20% 50V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 50SVT68M PCB Footprint and Symbol
50SVT68M Specifications
Part Number:50SVT68M
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :68 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :20mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :4.3 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :215 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :50 V