50SVT39M
50SVT39M
Enlarge
For Reference Only
Part Number 50SVT39M
LIXINC Part # 50SVT39M
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM POLY 39UF 20% 50V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 50SVT39M PCB Footprint and Symbol
50SVT39M Specifications
Part Number:50SVT39M
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :39 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :25mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :3.8 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :190 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :50 V