50SVPK120M
50SVPK120M
Enlarge
For Reference Only
Part Number 50SVPK120M
LIXINC Part # 50SVPK120M
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM POLY 120UF 20% 50V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 50SVPK120M PCB Footprint and Symbol
50SVPK120M Specifications
Part Number:50SVPK120M
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :120 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :20mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :1000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :1.35 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :67.5 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :50 V