4SVT560M
4SVT560M
Enlarge
For Reference Only
Part Number 4SVT560M
LIXINC Part # 4SVT560M
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM POLY 560UF 20% 4V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 4SVT560M PCB Footprint and Symbol
4SVT560M Specifications
Part Number:4SVT560M
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :560 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :22mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :3.22 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :161 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :4 V