35SVT120M
35SVT120M
Enlarge
For Reference Only
Part Number 35SVT120M
LIXINC Part # 35SVT120M
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM POLY 120UF 20% 35V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 35SVT120M PCB Footprint and Symbol
35SVT120M Specifications
Part Number:35SVT120M
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :120 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :18mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :4.4 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :220 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :35 V