25SVT180M
25SVT180M
Enlarge
For Reference Only
Part Number 25SVT180M
LIXINC Part # 25SVT180M
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM POLY 180UF 20% 25V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 25SVT180M PCB Footprint and Symbol
25SVT180M Specifications
Part Number:25SVT180M
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :180 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :16mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :4.65 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :232.5 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :25 V