X1227S8I-2.7A
X1227S8I-2.7A
Enlarge
For Reference Only
Part Number X1227S8I-2.7A
LIXINC Part # X1227S8I-2.7A
Manufacturer Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Category
Description IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models X1227S8I-2.7A PCB Footprint and Symbol
X1227S8I-2.7A Specifications
Part Number:X1227S8I-2.7A
Brand:Texas Instruments
Current - Timekeeping (Max) :10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5V
Date Format :YY-MM-DD-dd
Features :Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Interface :I²C, 2-Wire Serial
Memory Size :-
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Product Status :Obsolete
Supplier Device Package :8-SOIC
Time Format :HH:MM:SS (12/24 hr)
Type :Clock/Calendar
Voltage - Supply :2.7V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Battery :1.8V ~ 5.5V