SAK-TC1796-256F150EXBE
SAK-TC1796-256F150EXBE
Enlarge
For Reference Only
Part Number SAK-TC1796-256F150EXBE
LIXINC Part # SAK-TC1796-256F150EXBE
Manufacturer Infineon Technologies
Category
Description 32-BIT RISC FLASH MCU
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SAK-TC1796-256F150EXBE PCB Footprint and Symbol
SAK-TC1796-256F150EXBE Specifications
Brand:Texas Instruments
Connectivity :ASC, CANbus, EBI/EMI, MLI, MSC, SPI, SSC, UART/USART
Core Processor :TriCore™
Core Size :32-Bit Single-Core
Data Converters :A/D 44x8/10/12b SAR
EEPROM Size :128K x 8
Mounting Type :Surface Mount
Number of I/O :123
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :External, Internal
Package / Case :416-BBGA
Peripherals :DMA, POR, WDT
Product Status :Active
Program Memory Size :2MB (2M x 8)
Program Memory Type :FLASH
RAM Size :256K x 8
Speed :150MHz
Supplier Device Package :416-PBGA (27x27)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :2.375V ~ 3.47V