EEH-AZKV221UB
EEH-AZKV221UB
Enlarge
For Reference Only
Part Number EEH-AZKV221UB
LIXINC Part # EEH-AZKV221UB
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM POLY 220UF 20% 35V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEH-AZKV221UB PCB Footprint and Symbol
EEH-AZKV221UB Specifications
Part Number:EEH-AZKV221UB
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :27mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :4000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :2 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :300 mA @ 100 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Hybrid
Voltage - Rated :35 V