EEF-SX0G101R
EEF-SX0G101R
Enlarge
For Reference Only
Part Number EEF-SX0G101R
LIXINC Part # EEF-SX0G101R
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM POLY 100UF 20% 4V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEF-SX0G101R PCB Footprint and Symbol
EEF-SX0G101R Specifications
Part Number:EEF-SX0G101R
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :9mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :2917 (7343 Metric)
Product Status :Not For New Designs
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :-
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :4 V