EEF-CX1C330R
EEF-CX1C330R
Enlarge
For Reference Only
Part Number EEF-CX1C330R
LIXINC Part # EEF-CX1C330R
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM POLY 33UF 20% 16V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEF-CX1C330R PCB Footprint and Symbol
EEF-CX1C330R Specifications
Part Number:EEF-CX1C330R
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :40mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :2917 (7343 Metric)
Product Status :Not For New Designs
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :3.2 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :16 V