ECASD61B476M020K00
ECASD61B476M020K00
Enlarge
For Reference Only
Part Number ECASD61B476M020K00
LIXINC Part # ECASD61B476M020K00
Manufacturer Murata Electronics
Category
Description CAP ALUM POLY 47UF 20% 12.5V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ECASD61B476M020K00 PCB Footprint and Symbol
ECASD61B476M020K00 Specifications
Part Number:ECASD61B476M020K00
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :20mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C
Package / Case :2917 (7343 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :2 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :12.5 V