DF38086RLP10WV
DF38086RLP10WV
Enlarge
For Reference Only
Part Number DF38086RLP10WV
LIXINC Part # DF38086RLP10WV
Manufacturer Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Category
Description IC MCU 16BIT 52KB FLASH 85TFLGA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models DF38086RLP10WV PCB Footprint and Symbol
DF38086RLP10WV Specifications
Part Number:DF38086RLP10WV
Brand:Texas Instruments
Connectivity :I²C, IrDA, SCI
Core Processor :H8/300H
Core Size :16-Bit
Data Converters :A/D 3x10b, 2x14b
EEPROM Size :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of I/O :55
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :Internal
Package / Case :85-TFLGA
Peripherals :LCD, POR, PWM, WDT
Product Status :Obsolete
Program Memory Size :52KB (52K x 8)
Program Memory Type :FLASH
RAM Size :2K x 8
Speed :10MHz
Supplier Device Package :85-TFLGA (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :1.8V ~ 3.6V