CY8C20434-12LQXIKC
CY8C20434-12LQXIKC
Enlarge
For Reference Only
Part Number CY8C20434-12LQXIKC
LIXINC Part # CY8C20434-12LQXIKC
Manufacturer Infineon Technologies
Category
Description IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CY8C20434-12LQXIKC PCB Footprint and Symbol
CY8C20434-12LQXIKC Specifications
Part Number:CY8C20434-12LQXIKC
Brand:Texas Instruments
Connectivity :I²C, SPI
Core Processor :M8C
Core Size :8-Bit
Data Converters :-
EEPROM Size :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of I/O :28
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :Internal
Package / Case :32-UFQFN Exposed Pad
Peripherals :LVD, POR, WDT
Product Status :Active
Program Memory Size :8KB (8K x 8)
Program Memory Type :FLASH
RAM Size :512 x 8
Speed :12MHz
Supplier Device Package :32-QFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :2.4V ~ 5.25V