CY7C1623KV18-300BZXC
CY7C1623KV18-300BZXC
Enlarge
For Reference Only
Part Number CY7C1623KV18-300BZXC
LIXINC Part # CY7C1623KV18-300BZXC
Manufacturer Infineon Technologies
Category
Description SYNC RAM
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CY7C1623KV18-300BZXC PCB Footprint and Symbol
CY7C1623KV18-300BZXC Specifications
Brand:Texas Instruments
Access Time :-
Clock Frequency :300 MHz
Memory Format :SRAM
Memory Interface :Parallel
Memory Size :144Mb (8M x 18)
Memory Type :Volatile
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :165-LBGA
Product Status :Active
Supplier Device Package :165-FBGA (15x17)
Technology :SRAM - Synchronous, DDR II
Voltage - Supply :1.7V ~ 1.9V