A768MS477M1ELAE017
A768MS477M1ELAE017
Enlarge
For Reference Only
Part Number A768MS477M1ELAE017
LIXINC Part # A768MS477M1ELAE017
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 470UF 20% 25V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A768MS477M1ELAE017 PCB Footprint and Symbol
A768MS477M1ELAE017 Specifications
Part Number:A768MS477M1ELAE017
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :17mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :2.5 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :125 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :25 V