A768MS227M1GLAE022
A768MS227M1GLAE022
Enlarge
For Reference Only
Part Number A768MS227M1GLAE022
LIXINC Part # A768MS227M1GLAE022
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 220UF 20% 40V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A768MS227M1GLAE022 PCB Footprint and Symbol
A768MS227M1GLAE022 Specifications
Part Number:A768MS227M1GLAE022
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :22mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :2.2 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :110 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :40 V