A768KS227M1VLAE024
A768KS227M1VLAE024
Enlarge
For Reference Only
Part Number A768KS227M1VLAE024
LIXINC Part # A768KS227M1VLAE024
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 220UF 20% 35V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A768KS227M1VLAE024 PCB Footprint and Symbol
A768KS227M1VLAE024 Specifications
Part Number:A768KS227M1VLAE024
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :24mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :2 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :100 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :35 V