A768KE276M1JLAE054
A768KE276M1JLAE054
Enlarge
For Reference Only
Part Number A768KE276M1JLAE054
LIXINC Part # A768KE276M1JLAE054
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 27UF 20% 63V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A768KE276M1JLAE054 PCB Footprint and Symbol
A768KE276M1JLAE054 Specifications
Part Number:A768KE276M1JLAE054
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :27 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :54mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :1.175 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :58.75 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :63 V