A768EB476M1ELAE042
A768EB476M1ELAE042
Enlarge
For Reference Only
Part Number A768EB476M1ELAE042
LIXINC Part # A768EB476M1ELAE042
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 47UF 20% 25V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A768EB476M1ELAE042 PCB Footprint and Symbol
A768EB476M1ELAE042 Specifications
Part Number:A768EB476M1ELAE042
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :42mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :1.175 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :58.75 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :25 V