A759MU277M1VAAE022
A759MU277M1VAAE022
Enlarge
For Reference Only
Part Number A759MU277M1VAAE022
LIXINC Part # A759MU277M1VAAE022
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 270UF 20% 35V TH
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A759MU277M1VAAE022 PCB Footprint and Symbol
A759MU277M1VAAE022 Specifications
Part Number:A759MU277M1VAAE022
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :270 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :22mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :3.74 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :187 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :35 V