A759MS825M2EAAE458
A759MS825M2EAAE458
Enlarge
For Reference Only
Part Number A759MS825M2EAAE458
LIXINC Part # A759MS825M2EAAE458
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 8.2UF 20% 250V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A759MS825M2EAAE458 PCB Footprint and Symbol
A759MS825M2EAAE458 Specifications
Part Number:A759MS825M2EAAE458
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :8.2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :458mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :950 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :47.5 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :250 V