A759KS476M1KAAE045
A759KS476M1KAAE045
Enlarge
For Reference Only
Part Number A759KS476M1KAAE045
LIXINC Part # A759KS476M1KAAE045
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 47UF 20% 80V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A759KS476M1KAAE045 PCB Footprint and Symbol
A759KS476M1KAAE045 Specifications
Part Number:A759KS476M1KAAE045
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :45mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :2.163 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :108.15 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :80 V