A759KS106M2CAAE110
A759KS106M2CAAE110
Enlarge
For Reference Only
Part Number A759KS106M2CAAE110
LIXINC Part # A759KS106M2CAAE110
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 10UF 20% 160V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A759KS106M2CAAE110 PCB Footprint and Symbol
A759KS106M2CAAE110 Specifications
Part Number:A759KS106M2CAAE110
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :110mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :1.35 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :67.5 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :160 V