A720V477M2R5APE4R5
A720V477M2R5APE4R5
Enlarge
For Reference Only
Part Number A720V477M2R5APE4R5
LIXINC Part # A720V477M2R5APE4R5
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 470UF 20% 2.5V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A720V477M2R5APE4R5 PCB Footprint and Symbol
A720V477M2R5APE4R5 Specifications
Part Number:A720V477M2R5APE4R5
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :4.5mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :2917 (7343 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :9.54 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :2.5 V