A720V477M002APE003
A720V477M002APE003
Enlarge
For Reference Only
Part Number A720V477M002APE003
LIXINC Part # A720V477M002APE003
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLYMR 470UF 20% 2V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A720V477M002APE003 PCB Footprint and Symbol
A720V477M002APE003 Specifications
Part Number:A720V477M002APE003
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :3mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :2917 (7343 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :11.69 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :2 V