A700V476M006ATE018
A700V476M006ATE018
Enlarge
For Reference Only
Part Number A700V476M006ATE018
LIXINC Part # A700V476M006ATE018
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 47UF 20% 6.3V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A700V476M006ATE018 PCB Footprint and Symbol
A700V476M006ATE018 Specifications
Part Number:A700V476M006ATE018
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :18mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :3.9 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :6.3 V