A700V106M006ATE055
A700V106M006ATE055
Enlarge
For Reference Only
Part Number A700V106M006ATE055
LIXINC Part # A700V106M006ATE055
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 10UF 20% 6.3V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A700V106M006ATE055 PCB Footprint and Symbol
A700V106M006ATE055 Specifications
Part Number:A700V106M006ATE055
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :55mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :-
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :2917 (7343 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :2.2 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :6.3 V