A700D566M010ATE015
A700D566M010ATE015
Enlarge
For Reference Only
Part Number A700D566M010ATE015
LIXINC Part # A700D566M010ATE015
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 56UF 20% 10V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A700D566M010ATE015 PCB Footprint and Symbol
A700D566M010ATE015 Specifications
Part Number:A700D566M010ATE015
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :56 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :15mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :4.1 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :10 V