79RC32T355-150DHGI
79RC32T355-150DHGI
Enlarge
For Reference Only
Part Number 79RC32T355-150DHGI
LIXINC Part # 79RC32T355-150DHGI
Manufacturer Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Category
Description IC MPU INTERPRISE 150MHZ 208QFP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 79RC32T355-150DHGI PCB Footprint and Symbol
79RC32T355-150DHGI Specifications
Part Number:79RC32T355-150DHGI
Brand:Texas Instruments
Co-Processors/DSP :-
Core Processor :MIPS-II
Display & Interface Controllers :-
Ethernet :10/100Mbps (1)
Graphics Acceleration :No
Number of Cores/Bus Width :1 Core, 32-Bit
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :208-BFQFP
Product Status :Obsolete
RAM Controllers :SDRAM
SATA :-
Security Features :-
Speed :150MHz
Supplier Device Package :208-PQFP (28x28)
USB :USB 1.1 (1)
Voltage - I/O :2.5V, 3.3V