72403L15SO
72403L15SO
Enlarge
For Reference Only
Part Number 72403L15SO
LIXINC Part # 72403L15SO
Manufacturer Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Category
Description IC FIFO PAR 64X4 15NS 16-SOIC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 72403L15SO PCB Footprint and Symbol
72403L15SO Specifications
Part Number:72403L15SO
Brand:Texas Instruments
Access Time :40ns
Bus Directional :Uni-Directional
Current - Supply (Max) :35mA
Data Rate :15MHz
Expansion Type :Depth, Width
Function :Asynchronous
FWFT Support :No
Memory Size :256 (64 x 4)
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :0°C ~ 70°C
Product Status :Obsolete
Programmable Flags Support :No
Retransmit Capability :No
Supplier Device Package :16-SOIC
Voltage - Supply :4.5 V ~ 5.5 V