6SVP220MX
6SVP220MX
Enlarge
For Reference Only
Part Number 6SVP220MX
LIXINC Part # 6SVP220MX
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM POLY 220UF 20% 6.3V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 6SVP220MX PCB Footprint and Symbol
6SVP220MX Specifications
Part Number:6SVP220MX
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :35mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :2.56 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :128 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :6.3 V